Room Assignments: Friday
Anthropology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1071 ANT* M101 Introduction to Anthropology TRAD F 09:00 am-11:55 am Katayoun Khorramzadeh 01/20-05/14 Room 201
Business, General
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1439 BBG* M234 Legal Environment of Business HYBR F 09:00 am-10:25 am Mary Bergamini 01/20-05/14 Room 203
Health & Medical *
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1215 HMED M7215 CNA/PCT Program Code HYBR     Staff 02/27-08/08 TBA
1517 HMED M7216 Cosmetology Module #1 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Yamilette Reyes 01/06-03/21 Room 144
1211 HMED M7217 Cosmetology Module #2 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 03/22-06/01 Room 144
1212 HMED M7218 Cosmetology Module #3 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 06/02-08/18 Room 144
1201 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
1202 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
Manufacturing
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1077 MFG* M142 Electronic Circuits& Devices TRAD RF 08:00 am-09:25 am Gary Revicki 01/20-05/14 Room 139A
1078 MFG* M143 Industrial Motor Controls TRAD RF 09:30 am-11:00 am Marcin T Wardak 01/20-05/14 Room 139A
1138 MFG* M150 Intro to Machine Technology TRAD F 08:00 am-10:00 am Lisa Ann Fitzsimmons 01/20-05/14 Room 424
1410 MFG* M164 Electro-Mechanical Seminar/Int TRAD RF Gary Revicki 01/20-05/14 TBA
Manufacturing/Mech Fab Tech*
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1269 MFT M5020 Shop Mathematics TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD F 08:00 am-09:59 am Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142B
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD F 08:00 am-09:59 am Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 138A
1351 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD F 10:00 am-12:00 pm Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 142B
1351 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD F 10:00 am-12:00 pm Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 138A
1332 MFT M6487 Career Awareness TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1157 MFT M6495 Industrial Motor Controls Lab TRAD F 11:30 am-01:30 pm Marcin T Wardak 01/20-05/14 Room 142
1186 MFT M6505 Career Exploration TRAD F 11:00 am-11:30 am Kellie M Payne 01/20-05/14 Room 425
1341 MFT M6505 Career Exploration TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1342 MFT M6701 Intro to SolidWorks TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1335 MFT M6704 CNC II Projects TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1190 MFT M6705 Machine Lab II TRAD F 08:00 am-11:00 am Lisa Ann Fitzsimmons 01/20-05/14 Room 428B
1337 MFT M6705 Machine Lab II TRAD F 11:30 am-02:30 pm Michael Anthony Lombardi 01/20-05/14 Room 428B
1340 MFT M6706 Metrology with CMM TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1346 MFT M6707 Metrology for Welders TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1191 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 10:00 am-03:30 pm Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142B
1191 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 10:00 am-03:30 pm Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142D
1350 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 08:00 am-09:59 am Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 142B
1350 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 08:00 am-09:59 am Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 142D
1350 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 12:30 pm-03:30 pm Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 142B
1350 MFT M6708 Welding Lab II TRAD F 12:30 pm-03:30 pm Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 142D
                   
* = Continuing Ed. course Updated 1/19/2023 2:00 PM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Room Assignments: MONDAY
Art
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1114 ART* M111 Drawing I TRAD MW 10:35 am-11:55 am Adam Ronald Bernard 1/20-5/14 Room 151
1287 ART* M112 Drawing II TRAD MW 10:35 am-11:55 am Adam Ronald Bernard 1/20-5/14 Room 151
1116 ART* M250 Digital Photography TRAD MW 09:00 am-10:20 am Michael P. Demers 1/20-5/14 Room 215
Biology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1435 BIO* M121 General Biology I – Lab TRAD M 09:00 am-11:55 am Jeffrey Tyler 1/20-5/14 Room 223
1059 BIO* M121 General Biology I – Lecture TRAD M 12:30 pm-03:25 pm Sonali Ghosh 1/20-5/14 Room 206
1065 BIO* M211 Anatomy & Physiology I – Lab TRAD M 12:30 pm-03:25 pm Debra Rajaniemi 1/20-5/14 Room 148
1057 BIO* M211 Anatomy & Physiology I – Lab HYBR M 06:00 pm-08:55 pm Tracey A. Bennett 1/20-5/14 Room 148
Business, Management
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1050 BMG* M202 Principles of Management TRAD MW 12:30 pm-01:50 pm James E Wilkinson 1/20-5/14 Room 218
Business, Marketing
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1051 BMK* M201 Principles of Marketing HYBR M 10:35 am-11:55 am Samuel Irizarry 1/20-5/14 Room 216
1290 BMK* M221 Sales Management FLEX MW 09:00 am-10:25 am James E Wilkinson 1/20-5/14 Room 130
Chemistry
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1288 CHE* M111 Concepts of Chemistry – Lab HYBR M 12:30 pm-03:25 pm Amely V. Cross 1/20-5/14 Room 146
1118 CHE* M121  General Chemistry I – Lecture TRAD M 09:00 am-11:55 am Karen A. Tallman 1/20-5/14 Room 220
1167  CHE* M122 General Chemistry II- Lab TRAD M 09:00 am-11:55 am Kenneth O’Konis 1/20-5/14 Room 146
Communication and Speech
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1005 COM* M173 Public Speaking TRAD MW 10:35 am-11:55 am Robert Samuel Brown 1/20-5/14 Room 132
1151 COM* M232 Advanced Audio Production TRAD M 06:30 pm-09:25 pm Adam R Rivers 1/20-5/14 Room 133A
Criminal Justice
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1294 CJS* M244 Community Based Corrections HYBR M 09:00 am-10:20 am Kobie Stewart 1/20-5/14 Room 206
Digital Arts
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1237 DGA* M111 Intro to Computer Graphics TRAD M 06:30 pm-09:20 pm Robin B. Fecso 1/20-5/14 Room 215
English
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1445 ENG* M091 Intro to Adv Reading & Writing TRAD MW 05:30 pm-07:30 pm Devra D. Daigle 1/20-5/14 Room 219
1070 ENG* M101 Composition TRAD MW 10:35 am-11:55 am Michaela C. Mullarkey 1/20-5/14 Room 222
1096 ENG* M101 Composition TRAD MW 06:30 pm-07:50 pm Wayne Barr 1/20-5/14 Room 218
1098 ENG* M101S Composition Embedded Support HYBR MW 09:30 am-11:55 am Michaela C. Mullarkey 1/20-5/14 Room 222
1082 ENG* M101S Composition Embedded Support HYBR MW 05:30 pm-07:50 pm Wayne Barr 1/20-5/14 Room 218
1219 ENG* M102 Literature & Composition TRAD MW 12:30 pm-01:50 pm Jessica E. Handly 1/20-5/14 Room 207
Health & Medical *
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1539 HMED M7077 Veterinary Assistant Program TRAD MR 06:00 pm-09:30 pm Michelle D. Anderson 03/30-09/21 Room 230
1540 HMED M7077 Veterinary Assistant Program TRAD MR 06:00 pm-09:30 pm Michelle D. Anderson 03/30-09/21 Room 230
1195 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MW 05:30 pm-09:30 pm Yaniz Luna 03/08-06/05 Room 210
1196 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MW 05:30 pm-09:30 pm Yaniz Luna 03/08-06/05 Room 210
1518 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MTW 09:00 am-02:30 pm Jessica Colon Diaz 02/13-03/29 Room 210
1519 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MTW 09:00 am-02:30 pm Jessica Colon Diaz 02/13-03/29 Room 210
1271 HMED M7210 ECG Technician TRAD MR 06:00 pm-09:00 pm Param G Panchal 05/22-07/17 Room 226
1272 HMED M7210 ECG Technician TRAD MR 06:00 pm-09:00 pm Param G Panchal 05/22-07/17 Room 226
1509 HMED M7212 Certified Nurse Aide TRAD MR 05:00 pm-09:00 pm Staff 02/27-04/17 TBA
1510 HMED M7212 Certified Nurse Aide TRAD MR 05:00 pm-09:00 pm Staff 02/27-04/17 TBA
1513 HMED M7214 Basic Life Support HYBR M 07:00 pm-08:00 pm Lisa A Shelanskas 06/26-06/26 TBA
1514 HMED M7214 Basic Life Support HYBR M 07:00 pm-08:00 pm Lisa A Shelanskas 06/26-06/26 TBA
1215 HMED M7215 CNA/PCT Program Code HYBR     Staff 02/27-08/08 TBA
1517 HMED M7216 Cosmetology Module #1 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Yamilette Reyes 01/06-03/21 Room 144
1211 HMED M7217 Cosmetology Module #2 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 03/22-06/01 Room 144
1212 HMED M7218 Cosmetology Module #3 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 06/02-08/18 Room 144
1201 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
1202 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
1222 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWR 05:00 pm-08:30 pm Staff 03/27-03/13 Room 228
1223 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWR 05:00 pm-08:30 pm Staff 03/27-03/13 Room 228
Manufacturing
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1364 MFG* M125 Blueprint Reading II TRAD M 08:00 am-10:55 am Jose Carlos Marcelino 01/20-05/14 Room 424
1080 MFG* M147 Microprocessor/Microcontroller TRAD M 08:30 am-10:29 am Gary A. Maruca 01/20-05/14 Room 139A
1080 MFG* M147 Microprocessor/Microcontroller TRAD M 11:30 am-12:29 pm Gary A. Maruca 01/20-05/14 Room 139A
1497 MFG* M159 Industrial Maintenance TRAD M 11:30 am-02:25 pm Gary Revicki 01/20-05/14 Room 139D
1253 MFG* M160 Introduction to GD & T TRAD MW 02:30 pm-03:30 pm Jose Carlos Marcelino 01/20-05/14 Room 420
1139 MFG* M160 Introduction to GD & T TRAD MT 11:00 am-11:59 am Jose Carlos Marcelino 01/20-05/14 Room 420
1141 MFG* M166 Benchwork TRAD M 08:00 am-08:59 am Kenneth R Revicki 01/20-05/14 Room 428B
1017 MFG* M256 Mfg Mchnry – CNC II TRAD M 08:00 am-10:55 am Bogdan J. Glogowski 01/20-05/14 Room 425
1176 MFG* M273 Welding Codes,Testing&Certific TRAD M 08:00 am-11:25 am Richard N Munroe 02/03-05/14 Room 136B
1504 MFG* M273 Welding Codes,Testing&Certifia TRAD M 12:00 pm-03:25 pm Richard N Munroe 02/03-05/14 Room 131
 
 
 
 
 
 
 

 
Manufacturing/Mech Fab Tech*
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1269 MFT M5020 Shop Mathematics TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1326 MFT M6483 Machine Lab I TRAD M 09:00 am-03:30 pm Kenneth R Revicki 01/20-05/14 Room 428B
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD M 12:00 pm-03:30 pm Michael L. Kunze 02/03-05/14 Room 138A
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD M 12:00 pm-03:30 pm Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142B
1351 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD M 08:00 am-11:30 am Michael L. Kunze 02/03-05/14 Room 142B
1351 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD M 08:00 am-11:30 am Sabrina R. Czelazewicz 02/03-05/14 Room 138A
1332 MFT M6487 Career Awareness TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1158 MFT M6496 Microproc/Microcontrol Lab TRAD M 12:30 pm-02:30 pm Gary A. Maruca 01/20-05/14 Room 139A
1484 MFT M6503 Industrial Maintenance Lab TRAD M 08:00 am-11:00 am Gary Revicki 01/20-05/14 Room 142
1185 MFT M6505 Career Exploration TRAD M 10:30 am-11:00 am Paul A. Felici 01/20-05/14 Room 139A
1341 MFT M6505 Career Exploration TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1342 MFT M6701 Intro to SolidWorks TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1333 MFT M6704 CNC II Projects TRAD M 11:30 am-02:25 pm Bogdan J. Glogowski 01/20-05/14 Room 425
1333 MFT M6704 CNC II Projects TRAD M 11:30 am-02:25 pm Tam H Nguyen 01/20-05/14 Room 428A
1335 MFT M6704 CNC II Projects TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1340 MFT M6706 Metrology with CMM TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1346 MFT M6707 Metrology for Welders TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
Massage Therapy
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1318 MAS* M148 Massage Therapy 2 TRAD MT 09:00 am-11:55 am Jodi Wolf 01/20-05/14 Room 145
Mathematics
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1310 MAT* M137 Intermediate Algebra TRAD MW 09:00 am-10:20 am James Chadic 01/20-05/14 Room 205
1475 MAT* M137S Inter Alg Embedded w Elm Algb TRAD MW 06:30 pm-08:20 pm Armando Jofree Pardave 01/20-05/14 Room 201
1170 MAT* M146 Math for the Liberal Arts TRAD MW 06:00 pm-07:20 pm Towoudjeba Dolou 01/20-05/14 Room 220
1044 MAT* M167 Principles of Statistics TRAD MW 10:35 am-11:55 am James Chadic 01/20-05/14 Room 218
1006 MAT* M186 Precalculus TRAD MW 12:30 pm-02:20 pm Arben D Zeqiraj 01/20-05/14 Room 205
1208 MAT* M254 Calculus I TRAD MW 06:30 pm-08:20 pm Arben D Zeqiraj 01/20-05/14 Room 223
Medical Assisting
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1472 MED* M170 Law & Ethics for Health Career HYBR M 12:00 pm-01:55 pm Amy Lynne Koehler 01/20-05/14 Room 226
1122 MED* M250 Principles of Pharmacology HYBR M 10:30 am-11:55 am Nicholas E. Creanza 01/20-05/14 Room 225
Political Science
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1200 POL* M111 American Government TRAD MW 09:00 am-10:20 am Jonathan Pelto 01/20-05/14 Room 224
Psychology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1058 PSY* M111 General Psychology I TRAD MW 10:35 am-11:55 am Heather Lynn D’Orlando 01/20-05/14 Room 207
1462 PSY* M112 General Psychology II TRAD M 12:30 pm-03:20 pm Ernest G. Corbin III 01/20-05/14 Room 203
1463 PSY* M201 Life Span Development TRAD M 05:00 pm-07:55 pm Krystle J George 01/20-05/14 Room 207
Quality Assurance
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1300 QUA* M114 Principles of Quality Control TRAD M 12:30 pm-03:25 pm Michael Anthony Lombardi 01/20-05/14 Room 214
Sociology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1298 SOC* M101 Principles of Sociology TRAD MW 09:00 am-10:20 am Laurie Chancey 01/20-05/14 Room 201
1296 SOC* M190 Self & Others: Dynam of Divers TRAD M 06:00 pm-08:50 pm Charlette A. Scott 01/20-05/14 Room 203
Spanish
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1448 SPA* M102 Elementary Spanish II TRAD MW 10:35 am-11:55 am Linda Dalpe 01/20-05/14 Room 221
 
* = Continuing Ed. course Updated 1/19/2023 2:00 PM
 
 
 
 
 

Room Assignments: Tuesday
Accounting
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1025 ACC* M115 Financial Accounting HYBR T 10:35 am-12:20 pm Heidi E. Fitzgerald 01/20-05/14 Room 201
1238 ACC* M233 Principls of Cost Accounting HYBR T 06:00 pm-07:50 pm Nicles Lefakis 01/20-05/14 Room 224
Art
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1064 ART* M111 Drawing I TRAD T 06:30 pm-09:20 pm Susan Montgomery 01/20-05/14 Room 151
1076 ART* M151 Painting I TRAD T 09:00 am-11:50 am Adam Ronald Bernard 01/20-05/14 Room 151
Astronomy
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1093 AST* M101 Principles of Astronomy TRAD T 06:30 pm-09:25 pm Thomas Gorham 01/20-05/14 Room 205
Biology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1434 BIO* M111 Intro to Nutrition TRAD TR 09:00 am-10:20 am Mollie B. Ceccotti 01/20-05/14 Room 201
1008 BIO* M122 General Biology II – Lecture TRAD T 12:30 pm-03:25 pm Eric Mosher 01/20-05/14 Room 206
1131 BIO* M212 Anatomy & Physiology II – Lab TRAD T 09:00 am-11:55 am Eric Mosher 01/20-05/14 Room 148
1384 BIO* M235 Microbiology – Lab TRAD T 12:30 pm-03:25 pm Sonali Ghosh 01/20-05/14 Room 146
Business, General
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1407 BBG* M101 Intro to Business HYBR T 09:00 am-10:25 am Heidi E. Fitzgerald 01/20-05/14 Room 216
Communication and Speech
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1038 COM* M173 Public Speaking HYBR T 12:30 pm-01:50 pm Robert Samuel Brown 01/20-05/14 Room 132
1030 COM* M173 Public Speaking-Late Start TRAD T 06:00 pm-09:15 pm Robert Samuel Brown 02/03-05/14 Room 222
1440 COM* M298 Sp.Topic:Digital Video Editing TRAD T 12:30 pm-03:20 pm Tricia L. Woods 01/20-05/14 Room 116
Computer Science *
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1535 COMP M6293 IT Bootcamp TRAD TR 05:30 pm-08:30 pm Charles Knurek 02/16-03/14 TBA
Criminal Justice
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1443 CJS* M220 Criminal Investigation TRAD T 06:00 pm-08:55 pm Jeffrey J Golden 01/20-05/14 Room 204
Early Childhood Education
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 01/24-01/24 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 02/14-02/14 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 02/28-02/28 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 03/28-03/28 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 04/04-04/04 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 04/18-04/18 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 05/02-05/02 Room 207
1013 ECE* M295 Student Teaching Practicum HYBR T 04:00 pm-05:30 pm Carol LaLiberte 05/09-05/09 Room 207
Economics
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1027 ECN* M102 Prin.Microeconomic FLEX TR 12:30 pm-01:50 pm James E Wilkinson 01/20-05/14 Room 130
English
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1001 ENG* M101 Composition TRAD TR 10:35 am-11:55 am Joseph C. Berenguel 01/20-05/14 Room 209
1033 ENG* M101 Composition TRAD TR 12:30 pm-01:50 pm Michaela C. Mullarkey 01/20-05/14 Room 222
1099 ENG* M101S Composition Embedded Support HYBR TR 09:30 am-11:55 am Joseph C. Berenguel 01/20-05/14 Room 209
1455 ENG* M101S Composition Embedded Support HYBR TR 11:30 am-01:50 pm Michaela C. Mullarkey 01/20-05/14 Room 222
1034 ENG* M102 Literature & Composition TRAD TR 12:30 pm-01:50 pm Joseph C. Finckel 01/20-05/14 Room 207
Health & Medical *
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1067 HMED M7116 Sterile Processing Technician HYBR TR 06:00 pm-08:30 pm Staff 02/16-06/06 TBA
1084 HMED M7116 Sterile Processing Technician HYBR TR 06:00 pm-08:30 pm Staff 02/16-06/06 TBA
1578 HMED M7118 Dental Assistant HYBR TR 06:00 pm-10:00 pm Rachel Leipold Hinton 02/28-08/24 Room 147
1579 HMED M7118 Dental Assistant HYBR TR 06:00 pm-10:00 pm Rachel Leipold Hinton 02/28-08/24 Room 147
1259 HMED M7120 Ophthalmic Assistant TRAD TR 06:00 pm-08:30 pm Jeffrey Curtin 03/14-05/16 Room 128
1260 HMED M7120 Ophthalmic Assistant TRAD TR 06:00 pm-08:30 pm Jeffrey Curtin 03/14-05/16 Room 128
1129 HMED M7156 ICD-10-CM LRON TR 09:00 am-11:30 am Mercella Bingham 01/10-03/16 TBA
1130 HMED M7156 ICD-10-CM LRON TR 09:00 am-11:30 am Mercella Bingham 01/10-03/16 TBA
1518 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MTW 09:00 am-02:30 pm Jessica Colon Diaz 02/13-03/29 Room 210
1519 HMED M7166 Nail Technician Program TRAD MTW 09:00 am-02:30 pm Jessica Colon Diaz 02/13-03/29 Room 210
1511 HMED M7209 Certified Patient Care Tech HYBR T 06:00 pm-09:00 pm Amy Lynne Koehler 05/09-08/08 TBA
1512 HMED M7209 Certified Patient Care Tech HYBR T 06:00 pm-09:00 pm Amy Lynne Koehler 05/09-08/08 TBA
1215 HMED M7215 CNA/PCT Program Code HYBR     Staff 02/27-08/08 TBA
1517 HMED M7216 Cosmetology Module #1 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Yamilette Reyes 01/06-03/21 Room 144
1211 HMED M7217 Cosmetology Module #2 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 03/22-06/01 Room 144
1212 HMED M7218 Cosmetology Module #3 TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Chanel M. Saulter 06/02-08/18 Room 144
1201 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
1202 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWRF 09:00 am-03:30 pm Kelly Krivacs 03/27-09/07 Room 228
1222 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWR 05:00 pm-08:30 pm Staff 03/27-03/13 Room 228
1223 HMED M7221 Esthetician Program TRAD MTWR 05:00 pm-08:30 pm Staff 03/27-03/13 Room 228
History
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1467 HIS* M101 Western Civilization I TRAD TR 12:30 pm-01:50 pm Thomas Ratliff 01/20-05/14 Room 218
1127 HIS* M201 U.S. History I TRAD TR 09:00 am-10:20 am Lisa G. Van Dermark 01/20-05/14 Room 203
Human Development
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1119 HDEV M101 First Year Experience HYBR T 09:00 am-10:20 am Michaela C. Mullarkey 01/20-05/14 Room 222
1042 HDEV M101 First Year Experience HYBR T 10:35 am-11:55 am Amely V. Cross 01/20-05/14 Room 203
 
 
 
 
 
 
 

 
Manufacturing
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1046 MFG* M105 Manufacturing Math II TRAD T 12:30 pm-03:25 pm Peter C Gibbs 01/20-05/14 Room 419
1366 MFG* M105 Manufacturing Math II TRAD T 08:00 am-11:25 am Justin Gary Getchell 02/03-05/14 Room 136B
1248 MFG* M110 SolidWorks TRAD T 12:00 pm-02:55 pm Christopher L Foster 01/20-05/14 Room 420
1079 MFG* M146 Programmable Logic Controllers TRAD T 08:00 am-10:55 am Hailekiros A. Abera 01/20-05/14 Room 139A
1138 MFG* M150 Intro to Machine Technology TRAD T 08:00 am-11:30 am James H. Bunting 01/20-05/14 Room 428B
1253 MFG* M160 Introduction to GD & T TRAD T 09:00 am-09:59 am Peter C Gibbs 01/20-05/14 Room 419
1139 MFG* M160 Introduction to GD & T TRAD MT 11:00 am-11:59 am Jose Carlos Marcelino 01/20-05/14 Room 420
1498 MFG* M162 CNC Maint &Repair I -7wk  TRAD T 08:00 am-02:30 pm Gary A. Maruca 01/20-03/11 Room 139D
1499 MFG* M163 CNC Maint&Repair II TRAD T 08:00 am-02:30 pm Gary A. Maruca 03/21-05/14 Room 139D
1140 MFG* M165 Interm. Machine Technology TRAD T 10:00 am-12:00 pm Lisa Ann Fitzsimmons 01/20-05/14 Room 424
1048 MFG* M256 Mfg Mchnry – CNC II TRAD T 08:00 am-10:55 am Bogdan J. Glogowski 01/20-05/14 Room 425
1325 MFG* M265 Welding III TRAD T 12:00 pm-03:25 pm Michael L. Kunze 02/03-05/14 Room 139C
1324 MFG* M266 Welding IV TRAD T Michael L. Kunze 02/03-05/14 Room 139C
Manufacturing/Mech Fab Tech*
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1269 MFT M5020 Shop Mathematics TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1327 MFT M6483 Machine Lab I TRAD TW 12:15 pm-01:45 pm Conrad F. Rioux 01/20-05/14 Room 428B
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD T 12:30 pm-03:30 pm Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142B
1156 MFT M6486 Welding Lab with Fabrication TRAD T 12:30 pm-03:30 pm Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 138A
1332 MFT M6487 Career Awareness TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1159 MFT M6497 Programmable Logic Control Lab TRAD T 11:30 am-01:29 pm Hailekiros A. Abera 01/20-05/14 Room 142
1160 MFT M6498 Intro to CNC TRAD T 01:30 pm-03:30 pm James H. Bunting 01/20-05/14 Room 424
1485 MFT M6500 CNC Maint&Repair I Lab -7wk TRAD T 08:00 am-02:30 pm Gary A. Maruca 01/20-03/11 Room 142
1486 MFT M6501 CNC Maint&Repair II Lab TRAD T 08:00 am-02:30 pm Gary A. Maruca 03/21-05/14 Room 142
1341 MFT M6505 Career Exploration TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1342 MFT M6701 Intro to SolidWorks TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1334 MFT M6704 CNC II Projects TRAD T 12:30 pm-03:30 pm Staff 01/20-05/14 Room 425
1334 MFT M6704 CNC II Projects TRAD T 12:30 pm-03:30 pm Staff 01/20-05/14 Room 428A
1335 MFT M6704 CNC II Projects TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1188 MFT M6706 Metrology with CMM TRAD T 08:00 am-08:59 am Peter C Gibbs 01/20-05/14 Room 419
1340 MFT M6706 Metrology with CMM TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1346 MFT M6707 Metrology for Welders TRAD     Staff 01/20-05/14 TBA
1191 MFT M6708 Welding Lab II TRAD T 08:00 am-11:25 am Richard N Munroe 02/03-05/14 Room 142B
1191 MFT M6708 Welding Lab II TRAD T 08:00 am-11:25 am Timothy Goodhall 02/03-05/14 Room 142D
Massage Therapy
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1318 MAS* M148 Massage Therapy 2 TRAD MT 09:00 am-11:55 am Jodi Wolf 01/20-05/14 Room 145
Mathematics
CRN Subj Crse Title Inst Methd Day(s) Time Instructor Date Location
1481 MAT* M095 Elem Algebra Foundations TRAD TR 10:35 am-11:55 am MaryBeth Rajczewski 01/20-05/14 Room 223
1478 MAT* M095 Elem Algebra Found-Late Start TRAD TR 06:30 pm-08:00 pm Lois E McBride 02/03-05/14 Room 223
1235 MAT* M137 Intermediate Algebra TRAD TR 10:35 am-11:55 am James Chadic 01/20-05/14 Room 221
1312 MAT* M137 Intermediate Algebra TRAD TR 12:30 pm-01:50 pm James Chadic 01/20-05/14 Room 221
1476 MAT* M137 Intermed. Algebra-Late Start TRAD TR 06:30 pm-08:00 pm Marijan Bojic 02/03-05/14 Room 220
1307 MAT* M137S Intrm Alg w/Elm Alg FLEX TR 12:30 pm-02:20 pm MaryBeth Rajczewski 01/20-05/14 Room 216
Music
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1305 MUS* M141 Guitar I TRAD TR 10:35 am-11:50 am Mark Lyon 01/20-05/14 Auditorium
Professional Development *
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1106 PRFD M7295 Coll. Transitions English TRAD T 05:00 pm-08:00 pm Bonnie Mazzoli 01/17-04/04 Room 133B
Psychology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1007 PSY* M111 General Psychology I TRAD T 09:00 am-11:55 am Ernest G. Corbin III 01/20-05/14 Room 205
1461 PSY* M111 General Psychology I TRAD TR 12:30 pm-01:55 pm Tanisha N Stewart 01/20-05/14 Room 204
Sociology
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1132 SOC* M190 Self & Others: Dynam of Divers TRAD T 12:30 pm-03:25 pm Jeffrey A Gowdy 01/20-05/14 Room 224
Theater
CRN Subject Course Title Inst Method Day(s) Time Instructor Date Location
1446 THR* M107 History of Film – Late Start TRAD T 05:00 pm-08:30 pm Joseph C. Finckel 02/03-05/14 Room 201
 
* = Continuing Ed. course Updated 1/19/2023 2:00 PM